dnes je 31.5.2020

Input:

Výhody a nevýhody Home officu

10.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.06.1.2 Výhody a nevýhody Home officu

Mgr. MSc. Soňa Štefková, PgCert.

Každá minca má dve strany, a tak ako sú s takým bonusom spojené výhody, môžu byť bonusy pre niekoho nevýhodné. Pozrime sa na ne spoločne.

Time manažment

Prvým pozitívnym bodom home officu je vlastná organizácia času. Ak cítite, že sa dve hodiny cestovania do práce prejavujú ako strata času, požiadajte o možnosť napríklad jedného home officu mesačne. Ak sa tak nestane, zamyslite sa, ako môžete využiť čas strávený vo vlaku či v električke. Mnoho ľudí si tu číta, alebo robí inú prácu.

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí môžu občas pracovať z domu, potom je organizácia času plusovým bodom. Nebudete musieť vstávať o hodinu a pol skôr, stačí, keď vstanete tak, aby ste začali pracovať včas. Najlepšie bude, keď si dopredu stanovíte plán, ako bude vaše pracovné tempo prebiehať doma. Vlastný time management môže byť pre mnohých z nás zhubný. Veční prokrastinátori a chorobní oneskorenci môžu takéto bonusy zneužívať a voči ostatným je to celkom nefér. Home office ponúka zamestnávateľ na vopred obmedzené percento dní v roku. Podmienkou je ale komunikácia a pripojenie sa na diaľku.

Nižšie náklady

S ušetrením času odpadá aj výber vhodného oblečenia, príprava jedla do práce a podobné veci, ktoré predchádzajú odchodu do kancelárie. Home office je veľmi dobrým riešením, keď ste chorí, alebo ochorie vaše dieťa. Môžete byť v pokoji a pracovať z domova, bez toho aby ste prechádzali mestom, pobehovali po vonku a potili sa pri stole v práci. Popri tom také riešenie uvítajú aj spolupracovníci, ktorí sa od vás iste nechcú nakaziť.

Práca z domova je flexibilná aj voči financiám, nielenže ušetríte za rannú a popoludňajšiu hromadnú dopravu či pohonné hmoty. Ušetríte aj na drahých menu v reštauráciách, kam denne chodíte na obed. A okrem financií budete mať flexibilnú kanceláriu z pohodlia domova.


Ďalšou výhodou je kombinácia práce a domácich prác. Dajte si však veľký pozor, aby vás domáce práce nezdržiavali od práce v domácej kancelárii. Čo sa dá stihnúť, je zapnutie umývačky alebo práčky. Home office však rozhodne neznamená, že budete liezť po kolenách a vytierať podlahu a potom poličky, kam normálne nedosiahnete handrou.

Prokrastinácia

Práve pri práci z domova na nás číha mnoho nástrah, ktoré odvádzajú našu pozornosť, zvádzajú nás k prokrastinácii a odďaľujú plnenie úloh. A je len na pevnej vôli a vašom odhodlaní, kedy sa do práce ponoríte naplno. Vždy sa totiž nájde niečo lákavejšieho, než pracovné povinnosti. Či už je to diel obľúbeného seriálu, domáci maznáčik snažiaci sa o hranie alebo triedenie šatníka. Hoci sa to tak nezdá, nevýhodou môže byť aj flexibilný začiatok pracovnej doby. Ak totiž nemáme presne dané, v koľko musíme doma zasadnúť k počítaču, môže sa stať, že sa k tomu dostaneme až pred obedom. To je ranná sprcha, káva, dlhé pomalé raňajky, kontrola noviniek v on-line svete, a minúty plynú. A namiesto toho, aby nám išla práca rýchlejšie od ruky, potom musíme zostať pri počítači do večera, aby sme dostihli tú rannú pohodičku.

Ľudský faktor

Každý, kto pracoval dlhšiu dobu doma vám potvrdí, že to, čo začne časom chýbať najviac, je spoločnosť. Predsa len, v bežný pracovný deň v kancelárii ráno prehodíte pár viet s kolegami v kuchynke, medzi pracovnými povinnosťami stihnete prebrať, kto čo robil cez víkend, zájdete si na spoločný obed a popoludní si vychutnáte kávu pri krátkom pokeci s kolegyňou. Nehovoriac o fajčiaroch, ktorí sú v kontakte s ostatnými ešte častejšie.

Pri nástupe na home office je bežné počiatočné nadšenie.